Προκήρυξη 1ου Χριστουγεννιάτικου Φοιτητικού Πρωταθλήματος Σκάκι "ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΑΓ. ΣΟΦΙΑΣ" 2023

Ο ΑΟ Φοίνικας Αγ. Σοφίας Πειραιά και o Ο.Π.Α.Ν Δήμου Πειραιά προκηρύσσουν το 1 ο Χριστουγεννιάτικο Φοιτητικό Πρωτάθλημα «ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΑΓ. ΣΟΦΙΑΣ 2023» που θα διεξαχθεί την Σάββατο 9 Δεκεμβρίου 2023.

Διοργανωτής: ΑΟ Φοίνικας Αγ. Σοφίας Πειραιά, Ο.Π.Α.Ν Δήμου Πειραιά

Επικεφαλής Διαιτητής – Υπεύθυνος Κληρώσεων: Κουβαράς Ανδρέας (Fide License 4253590)

Διαιτητές: Νομικός Γουλιέλμος

Δικαίωμα συμμετοχής: Φοιτητές και φοιτήτριες όλων των ακαδημαϊκών τμημάτων (προπτυχιακό, μεταπτυχιακό, διδακτορικό) με επίδειξη φοιτητικής ταυτότητας. Συμμετοχές γίνονται δεκτές έως την Τετάρτη 6 Δεκεμβρίου στις 23.59 στο e-mail: foinikaschess@gmail.com  (ονοματεπώνυμο, τμήμα, σχολή, ΕΛΟ αν υπάρχει). Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας στις δηλώσεις.

Παράβολο συμμετοχής: Ορίζεται στα 5 ευρώ

Σύστημα αγώνων: Σε ενιαίο όμιλο, ελβετικό 7 γύρων.

Χρόνος σκέψης: Ορίζεται στα 15 λεπτά ανά παίκτη για την ολοκλήρωση της παρτίδας.

Τόπος διεξαγωγής: 13ο Γυμνάσιο Πειραιά (Παπαστράτου & Ασκληπιού, Αγ. Σοφία Πειραιά)

Πρόγραμμα αγώνων:

Σάββατο 9 Δεκεμβρίου 2023 – Επιβεβαίωση συμμετοχών 16:00 μ.μ. – 16.30 μ.μ.

Σάββατο 9 Δεκεμβρίου 2023 – 1 ος Γύρος 16.45 μ.μ.

Σάββατο 9 Δεκεμβρίου 2023 – 2 ος Γύρος 17.15 μ.μ.

Σάββατο 9 Δεκεμβρίου 2023 – 3 ος Γύρος 17.45 μ.μ.

Σάββατο 9 Δεκεμβρίου 2023 – 4 ος Γύρος 18.15 μ.μ.

Σάββατο 9 Δεκεμβρίου 2023 – 5 ος Γύρος 18.45 μ.μ.

Σάββατο 9 Δεκεμβρίου 2023 – 6 ος Γύρος 19.15 μ.μ.

Σάββατο 9 Δεκεμβρίου 2023 – 7 ος Γύρος 19.45 μ.μ.

Σάββατο 9 Δεκεμβρίου 2023 – Απονομές 20.30 μ.μ.

Κατάταξη – Κριτήρια ισοβαθμίας:

1. Σύνολο βαθμών

2. Το αποτέλεσμα του τουρνουά των ισόβαθμων, αν έχουν παίξει όλοι μεταξύ τους,

3. Το κριτήριο Μπούχολτς cut 1

4. Το κριτήριο Μπούχολτς cut 2

5. Σόννεμπορν – Μπέργκερ

Έπαθλα: Αναμνηστικά διπλώματα σε όλους τους συμμετέχοντες. Οι βραβεύσεις θα γίνουν στις παρακάτω κατηγορίες:

1 ο , 2ο , 3ο νικητή

1 η , 2η , 3η νικήτρια

1 η ομάδα (τετραμελής σύνθεση με βάση το καλύτερο σκορ)

Κανονισμοί: Ισχύουν οι επίσημοι κανονισμοί για αγώνες rapid της Ελληνικής Σκακιστικής Ομοσπονδίας (ΕΣΟ) και της Διεθνούς Σκακιστικής Ομοσπονδίας (FIDE). Θα τηρηθούν όλα τα μέτρα που αναφέρονται στο ισχύον αγωνιστικό υγειονομικό πρωτόκολλο (https://gga.gov.gr/component/content/article/278-covid/2981-covid19- sports).

Ενστάσεις: Ενάντια σε απόφαση του επικεφαλής διαιτητή, ασκείται έγγραφη ένσταση, βάση των κανονισμών της ΕΣΟ, η οποία παραδίδεται στους διοργανωτές, με καταβολή παραβόλου 30€ το αργότερο έως 5 λεπτά μετά τη λήξη του γύρου. Σε περίπτωση αποδοχής του αιτήματος, έστω και μερικώς, το παράβολο επιστρέφεται.

Ειδικοί κανονισμοί: Για ζητήματα που δεν προβλέπονται από την παρούσα προκήρυξη, ο επικεφαλής διαιτητής είναι αρμόδιος για την εφαρμογή των κανονισμών. Ο επικεφαλής διαιτητής, διατηρεί, επίσης, το δικαίωμα μεταβολής του προγράμματος σε περίπτωση ανάγκης.

Δηλώσεις συμμετοχής: foinikaschess@gmail.com έως και Τετάρτη 6 Δεκεμβρίου 2023.

Η κάλυψη των αγώνων θα πραγματοποιηθεί μέσω του chess-results.com, της ιστοσελίδας του συλλόγου https://foinikaspeiraia.wordpress.com/ καθώς και της σελίδας στο Facebook ΑΟ "Φοίνιξ" Αγ. Σοφίας - Τμήμα Σκάκι και στο Instagram Foinikaschess.

Επισυναπτόμενα: